מרוקו למטייל

המדריך למרוקו

איית בן חדו

admin

admin

קאסר איית בן חדו – Ait Ben Haddou – מרוקו

במרחק שלוש שעות וחצי ממרקש לכיוון דרום-מזרח, דרך מעברי הרים מפותלים ונופי מדבר צחיחים, תגיעו לעיירה המבוצרת איית בן חדו, שהמקומיים יקראו לה קאסר איית בן חדו.

המקום, המכונה על ידי הברברים הילידים באזור כקסאר, נמצא על דרך השיירות לשעבר בין מרקש ומדבר סהרה. העיירה ידועה בזכות אדריכלות החימר המופלאה, שהופכת אותה לאחד האתרים הפוטוגניים והמרתקים מבחינה היסטורית במרוקו. זהו גם אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ויעד חובה לחובבי קולנוע.

חופשה במרוקו – עוד מידע שימושי

קניית דירהם מרוקאי (MAD) לחופשה במרוקו

השכרת רכב במרוקו

טיסות למרוקו – מידע חשוב והשוואת מחירים

טיסות פנים במרוקו – השוואת מחירים והזמנות

ההיסטוריה של איית בן חדו

אף על פי שהעתיק ביותר במבנים הקיימים של עאיט בנהדו, הוא מהמאה ה -17, האתר התבצר מאז האלמוראבים, ששלטו במרוקו לאורך המאה ה -11. המבנים הנוכחיים הם ככל הנראה העתק של הבניינים שהגיעו לפני כן, מה שהופך את הקסאר לאחת הדוגמאות הטובות ביותר במדינה לאדריכלות אדובי.

העיירה עשויה אדמה נגוחה מעורבת בקש, לבני חרס ועץ. צורת בניה זו הפכה פופולארית בימינו מהסיבה שהיא נחשבת ירוקה וכזו שמשתלבת עם הטבע .

במרוקו בניה בצבעי המדבר די נפוצה והעירה שהיוותה בעבר נקודת מעבר לנוודים שהעבירו מלח, תבלינים ועבדים לאורך נתיב הסחר למדבר סהרה .

הקסאר איית בן חדו היום

קסבת איית בן חדו

כיום הכפר ההיסטורי איית בן חדו מאוכלס, אבל רק על ידי כמה משפחות ברבריות שנותרו כאשר הקסאר דעך בחשיבותו עם הקדמה ותחזוקתו נזנחה וסבלה מפגעי מזג האוויר המדברי הקשה. רוב תושביה עברו להתגורר בבתים מודרניים יותר בצד השני של נהר אונילה, שם הם ממשיכים להתגורר ולחיות מתיירות וחקלאות.

למרות הנטישה, איית בן חדו נותרה אתר חשוב לתרבות ולתיירות מרוקאית, שנשמר בזכות הגדרתו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1987. מאז הוא שוחזר בקפידה בשיטות מסורתיות ובבנייה.


איית בן חדו הופיעה כתפאורה לסרטים וסדרות בינלאומיים רבים, כולל "המומיה", "גלדיאטור", "ממלכת השמים", "נסיך פרס" ו"משחקי הכס ".

טיולים וסיורים לאיית בן חדו

כאמור, כיום איית בן חדו מאוכלסת רק על ידי מספר משפחות ברבריות, ולכן סביר להניח שלא תשתכנו במקום במהלך החופשה במרוקו. עם זאת, בהיותו אתר מורשת עולמית, הוא משמש מוקד משיכה לתיירים, המבקרים בו כחלק מהטיול במרוקו.

תוכלו להגיע למקום במסגרת מגוון של סיורים וטיולים מודרכים היוצאים מיעדים שונים במרוקו. כאן תוכלו למצוא מספר אפשרויות לשלב את האתר בביקורכם במרוקו.

יום טיול פרטי ב-Telouet ובאיית בן חדו – יציאה ממרקש

טיול בן 10 שעות לקבוצה קטנה של עד 4 אנשים. הטיול יצא ממקום משכנכם במרקש, משם תצאו ברכב 4WD ממוזג בנסיעה על פני ההרים הגדולים ביותר בצפון אפריקה. הדרך רצופה נופים מרהיבים של הרי האטלס הגבוהים והעמקים הפוריים. הטיול עובר במכרות המלח בעמק אונילה, בקסבה פאצ'ה גלאוי ובטלואט. משם תגיעו לכפר אית-בן-חדו, השוכן על גבעה באזור סוס מסה דרא, לאורך נהר אוארזאזאטה, שם תוגש לכם ארוחת צהריים במסעדה מקומית, עם נוף פנורמי של הקסבה. לאחר ארוחת הצהרים תצאו בחזרה אל מרקש דרך מעבר Tizi n'Tichka.

להזמנת יום טיול פרטי ממרקש ל-Telouet ובאיית בן חדו לחצו כאן

טיול פרטי בן יומיים במדבר, כולל קמפינג ורכיבה על גמלים – יציאה מאגאדיר

יום 1 – אגאדיר-OUARZAZATE-ZAGORA (6 שעות נסיעה): שעה 7 בבוקר יאספו אתכם מהמלון באגאדיר. במהלך הנסיעה לכיוון Zagora דרך Ouarzazate, תעצרו בקסבה של אית בן חדו, שם תוכלו להתרשם מאתר המורשת העולמית. משם ממשיך הטיול אל עמק דרעא. לקראת סיום היום תגיעו לזגורה, שם תיהנו מחוויית רכיבה על גמל במשך כשעה וחצי בזמן השקיעה. היום מסתיים בארוחת ערב מסורתית טעימה מתחת לכוכבי המדבר הבהירים, ואז תלכו לישון באוהל ברברי מתחת לכיפת השמים.

יום 2 – זגורה-אגאדיר (7 שעות נסיעה): אחרי שתאכלו ארוחת בוקר ברברית טיפוסית מוקדמת בזגורה, תעלו על גב הגמלים אל הדיונות כדי לצפות בזריחה. מאוחר יותר תשובו אל דרך הרי האטלס בדרך למלונכם באגאדיר.

להזמנת טיול מדבר פרטי מאגאדיר, כולל קמפינג ורכיבה על גמלים לחצו כאן

טיול בן יומיים מפאס למרקש דרך מדבר מרגוזה

יום 1 – פאס-איפראן-מידלט-עמק זיז-מרזוגה: איסוף בשעה 07:30 בבוקר מהמלון/הריאד בפאס. מפאס נוסעים למדבר מרזוגה, עם מספר עצירות בדרך. התחנה הראשונה תהיה Ifrane, עיירה בסגנון אלפיני עם מדרונות סקי ויערות ארזים בהרי האטלס התיכון של מרוקו. משם עוברים אל מידלט להפסקה לארוחת צהריים, וממשיכים בנסיעה דרך עמק זיז הירוק והשופע, עם עצירה נוספת בארפוד לפני שמגיעים למרזוגה. עם ההגעה למלון במרגוזה תוכלו לאחסן את המזוודות, ותצאו לרכיבה על גמלים (כ-45 דקות) ברקע השקיעה המדברית. ארוחת ערב תוגש מתחת לכיפת השמיים זרועי הכוכבים עם מופע פולקלור ברברי (מחנה לילה מדברי).

יום 2 – מרזוגה-מרקש: לאחר השכמה מוקדמת לצפייה בזריחה על דיונות הסהרה, תעלו שוב על הגמל לכיוון המלון, בו תעצרו לארוחת בוקר ומקלחת. לאחר מכן, תצאו לנסיעה מדהימה למרקש, עם עצירות בקלאט מגונה, עמק דאדס, סאקורה ואוארזאזטה. ארוחת צהריים תוגש בקסבה של אית בן חדו. הטיול ממשיך בחציית הרי האטלס הגבוהים, מעבר Tizi n'Tichka ועוד עד להגעה למלון בו תתאכסנו במרקש.

להזמנת טיול בן יומיים מפאס למרקש דרך מדבר מרגוזה לחצו כאן

מה לראות ומה לעשות באיית בן חדו?

הנסיעה לאיית בן חדו היא נסיעה מרשימה. המבקרים צריכים להשתמש באבני דריכה בכדי לעבור מעל נהר אונילה, עם הסבך של תמרים ועצי דקל. על הגדה הנגדית, הקסאר ההיסטורי מתגלה על צלע הגבעה, בנייניו עם חומת ההגנה שלהם עטופים במסתורין. הטירות משובצות במגדלי פינות, ואילו המבנים בפנים נעים בין בתים פרטיים צנועים למתקנים ציבוריים, כולל מסגד, קסבה, כיכר ציבורית, והאורוות שבהם גמלים וחמורים היו נחים.

אולי המעניין ביותר הוא ה-קרוואנסראיי, פונדק לצד הדרך בו הסוחרים הוותיקים היו נהנים ממזונות בזמן שהם מחליפים מידע יחד עם סיפורי מסעותיהם ברחבי סהרה. רבים מהבניינים בתוך אייט בנהדו מעוטרים במפלסים העליונים שלהם בתבליטים גיאומטריים מורכבים.

יש כאן שני בתי הקברות האחד למוסלמים והשני ליהודים.

כשתסתובבו באיית בן חדו סביר להניח שתפגשו כמה מתושבים המקומיים שמתפרנסים ממכירת מזכרות וחפצי נוי. אם יתמזל מזלכם, יתכן אפילו שתזמינו אתכם לאחד מבתי האדמה שלהם לכוס תה נענע.

איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
חומות העיר העתיקה איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
קסבת איית בן חדו
איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
חומות העיר העתיקה איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
איית בן חדו מרוקו
קסבת איית בן חדו
previous arrow
next arrow

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

מלונות מומלצים במקנס
מלונות במרוקו

10 מלונות מומלצים במקנס

אם אתם מתכננים חופשה במקנס, מרוקו, כדאי שתמצאו לעצמכם מלון או ריאד, שיהיו הבסיס ממנו תצאו לגלות את העיר המרתקת. ריכזנו עבורכם עשרה ריאדים ומלונות מומלצים במקנס, אשר קיבלו ציונים גבוהים על ידי מבקרים ששהו בהם. לנוחיותכם, צירפנו קישורים ישירים להזמנת חדרים בכל אחד מהמלונות המומלצים במקנס.

קראוואן ריאד פאס
מלונות במרוקו

10 מלונות מומלצים בפאס

אם אתם מתכננים חופשה במרוקו, ומחפשים מלון או ריאד בפאס להתארח בו, כאן תוכלו למצוא עשרה מלונות וריאדים שזכו לציון גבוה והמלצות מאורחים שביקרו בהם. לנוחיותכם, לאחר תיאור המלון, מופיע קישור ישיר להזמנת חדרים, על מנת שתוכלו לבצע הזמנה בקלות וביעילות.

בתי מלון מומלצים בשיפשוואן
מלונות במרוקו

10 מלונות מומלצים בשיפשוואן, מרוקו

אם אתם מתכננים חופשה במרוקו, בוודאי תרצו לשלב בה גם ביקור בשיפשוואן, העיר הכחולה, שנחשבת לאחת הערים המצטלמות באופן היפה ביותר בכל העולם. אם תחליטו להישאר בעיר ללינת לילה, או להפוך אותה לבסיס שלכם לטיול במרוקו, כדאי שתמצאו לכם מלון או ריאד, שישדרגו את החוויה המרוקאית שלכם. ריכזנו עבורכם עשרה מלונות מומלצים בשיפשוואן, כולל קישור להזמנת חדרים בכל אחד מהם, בקלות ובנוחות.

בתי מלון מומלצים ברבאט
מלונות במרוקו

10 מלונות מומלצים ברבאט

עיר הבירה של מרוקו, רבאט, היא עיר חוף יושבת למרגלות האוקיינוס האטלנטי. רבאט יכולה להיות יעד מצוין למי שמחפש חופשה מרוקאית אותנטית, בשילוב נופים מדהימים,

אוכל במרוקו
מלונות במרוקו

מלונות מומלצים בקזבלנקה

קזבלנקה היא העיר הגדולה ביותר במרוקו. אוכלוסייתה מונה כ-4.5 מיליון אנשים והיא נחשבת למרכז כלכלי ותיירותי עיקרי במרוקו, כאשר רוב התיירים נוחתים בשדה התעופה או

קזבלנקה

מזג האוויר בקזבלנקה ועונה מומלצת לחופשה

אם אתם תוהים מהי העונה המומלצת לחופשה בקזבלנקה, התשובה, למעשה, תלויה בעיקר בכם. אם גודש תיירים לא מרתיע אתכם, ואם אתם מעוניינים ליהנות מיתרונות עונת שיא התיירות בקזבלנקה, וודאי תעדיפו להגיע אליה במהלך הקיץ. לעומת זאת, אם אתם מוכנים לבלות חופשה בקזבלנקה במזג אוויר קריר יותר, וליהנות מדילים זולים לטיסות ולמלונות, וגם מפחות תורים וצפיפות, יתכן שתעדיפו חופשת חורף בקזבלנקה. קראו כאן על מזג האוויר בקזבלנקה לאורך השנה, על עונות השנה בקזבלנקה ועל אירועים ופסטיבלים בקזבלנקה, אותם תוכלו לשלב במהלך החופשה שלכם.