מרוקו למטייל

המדריך למרוקו

'admin'

'admin'

מקנס מרוקו

העיר מקנס ממוקמת מדרום להרי הריף וצפונית להרי האטלס התיכוניים, בצומת דרכים של מרוקו בין הצפון והדרום ובין המזרח למערב.

מקנס היא אחת הערים הגדולות במרוקו והייתה בעבר עיר מלוכה. העיר היא בירת המחוז ופירוש השם מקנס בשפה הברברית הוא "לוחם". במקנס כמו בשאר הערים העתיקות קיימת מדינה (עיר עתיקה) ואזור של שרידי ארמונות.

מקנס הוכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1996, והיא מרכז סחר אזורי של גידולים חקלאיים וסוחרים המגיעים לעיר לסחור במוצרים שלהם.

חופשה במקנס – עוד מידע שימושי למטייל

קניית דירהם מרוקאי (MAD) לחופשה במרוקו

השכרת רכב במרוקו

כרטיס סים במרוקו

השכרת אופנוע במרוקו – השוואת מחירים ומידע שימושי

טיסות למרוקו – מידע חשוב והשוואת מחירים

טיסות פנים במרוקו – השוואת מחירים והזמנות

10 מלונות מומלצים במקנס

מקנס, כמו שאר הערים העתיקות של מרוקו, מחולקת לשני חלקים עיקריים: המדינה והעיר החדשה.

העיר העתיקה והעיר החדשה, שנבנתה בידי הצרפתים, מופרדות ע"י הנהר בופקראן, ורוב התושבים חיים באזורים החדשים.

תחנת הרכבת והאוטובוסים יוצאים מהעיר החדשה והאוטובוסים הפרטיים, המלונות הזולים והאתרים המעניינים הם בעיר העתיקה.

שני חלקי העיר הם במרחק של עשרים דקות הליכה זה מזה ואפשר גם לקחת מונית פטיט שתהיה זולה מאוד.
העיר העתיקה עדיין מוקפת בכארבעים קילומטרים של חומות הגנה בגובה 15 מטר עם תשעה שערים מונומנטליים ומסגדים שקיימים מימי קדם.

https://www.youtube.com/watch?v=RL0P03ic9V8

המסגד הגדול של העיר קיים עוד מהמאה ה-12, מדהים בדלתותיו עם חופות מגולפות ועשרה חמאמים ושרידים רבים למבני למידה ולינה למבקרים, בתי מגורים פרטיים והכל מתקופות אלמוראוויד, מריניד ועלאואית.

סיורים במקנס

סיור רגלי במדינה של מקנס

סיור רגלי בן ארבע שעות במדינה של מקנס, המוכרת כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו. המדריך המקומי יגיע לאסוף אתכם מבית המלון או הריאד בו אתם שוהים במקנס. הטיול מתחיל בסיור בין חומות העיר העתיקה, כולל מספר שערים מונומנטליים מהמאה ה-17. משם ממשיך הסיור אל אורוות העיר (rua) והאסמים (heri). לאחר מכן, עובר הסיור במאוזוליאום של מולאי איסמעיל, עם הפסיפסים המפורטים והחצרות השלוות שלו, ואת שער באב מנצור המפורסם בכיכר האדים העצומה. בצד השני של הכיכר תוכלו לראות את המוזיאון לאמנות מרוקאית "דאר ג'מאי", המציע מגוון רחב של עבודות יד . בסיום הסיור המדריך יחזיר אתכם אל המקום בו אתם מתארחים בעיר.

להזמנת סיור רגלי במדינה של מקנס לחצו כאן

גם אם אינכם מתכננים להשתכן במקנס במהלך החופשה שלכם במרוקו, תוכלו לכלול אותה כאחד היעדים אליהם תצאו מערים אחרות. להלן מספר אפשרויות להזמנת טיולים מודרכים מערים שונות במרוקו, ליום אחד או למספר ימים, הכוללים ביקור במקנס, ובמיוחד במדינה שלה.

מפאס: יום טיול במקנס, וולוביליס ומולאי אידריס

לאחר איסוף מהמלון בפאס, תסעו ברכב ממוזג לחורבות הרומיות של וולוביליס, אתר בן 2,000 שנים. משם ממשיך הטיול אל מולאי אידריס, אחת הערים הקדושות במרוקו, שהיא למעשה עיירה קטנה, עם רחובות צרים, הידועה בכך שבה הציג מולאי אידריס הראשון את דת האיסלאם בשנת 789 לספירה. משם ממשיך הטיול לעיר מקנס. במקנס תטיילו במדינה ותוכלו לבקר בכמה משערי העיר המונומנטליים ועיטורי הנוי של הארכיטקטורה הספרדית-מורית. במהלך הסיור בין חומות העיר תעצרו במאוזוליאום של מולאי איסמעיל, מייסד שושלת אלאווי והסולטן כשמקנס הייתה עיר הבירה, ובמוזיאון לאמנות מרוקאית, המציג מגוון רחב של עבודות יד. הסיור מסתיים בשעות אחר הצהרים המוקדמות, בנסיעה חזרה אל נקודת המוצא שלכם בפאס.

להזמנת יום טיול מפאס למקנס, וולוביליס ומולאי אידריס לחצו כאן

מרבאט: יום טיול בוולוביליס ומקנס

לאחר איסוף מהמלון ברבאט, תיסעו במשך כשעה וחצי עד לעיר הרומית העתיקה Volubilis, בה תבלו במשך כשעתיים, בסיור בין הבתים, המרחצאות, בתי הבד ומבני הממשל, ברקע הנופים היפים של העמק מעליו היא ממוקמת. לאחר מכן, הטיול ממשיך בנסיעה של כ-40 דקות למקנס, שם תעשו הפסקה לארוחת צהריים. לאחר ארוחת הצהריים, תוכלו לבקר בשווקים והרחובות הצרים של המדינה בת מאות השנים. תוכלו לראות את האורוות המלכותיות, את שער באב אל מנצור ואת הכיכר המרכזית. בסיום הביקור במקנס תשובו בהסעה בחזרה לרבאט, אליה תגיעו בסביבות השעה 18:30.

להזמנת יום טיול מרבאט אל וולוביליס ומקנס לחצו כאן

מקזבלנקה: טיול של שישה ימים בערים האימפריאליות של מרוקו

הטיול מיועד למבקרים המגיעים לשדה התעופה בקזבלנקה. המדריך יפגוש אתכם כבר בשדה התעופה, יעביר אתכם למלון בקזבלנקה, ובהתאם למועד ההגעה, ייקח אתכם לסייר בעיר לאחר שתתמקמו. ביום השני של הטיול, בהמשך לביקור בבירה, רבאט, תגיעו גם לביקור במקנס, ומשם תמשיכו לוולוביליס. בימים הבאים הטיול עובר בעיר פאס, במפלי אוזוד ובמרקש. בסיום ששת ימי הטיול תשובו בשעות הערב המוקדמות אל קזבלנקה.

להזמנת טיול של שישה ימים מקזבלנקה לערים האימפריאליות של מרוקו, כולל מקנס, לחצו כאן

יהודים במקנס

יהודים התיישבו באזור מקנס לפני הופעת האסלאם וזאת לפי עדויות שנמצאו בקרבת העיר עם כתב עברי ושרדי בית כנסת.

כבירת המדינה ומקום מגוריהם של השליטים, מקנס הייתה גם מרכז הפעילות היהודית בבית המשפט.

גם כאן היה אזור שהוקצה ליהודים, שנקרא "המלאח" – הרובע היהודי, וניתן למצוא בו מספר בתי כנסת, ביניהם בתי הכנסת "טולדנו" ויוסף מרג'ן, וגם בית ספר יהודי גדול.

מה עושים ומה רואים במקנס 

במקנס מספר מקומות מעניינים במיוחד לאוהבי האדריכלות והיסטוריה, בהם הרי אס סואני ומגדל בורג' בלקארי. הראשון היה פעם ביתן מלכותי עם אורוות, ואילו האחרון היה מגדל תצפית בחומות ההגנה של העיר.

מדרסה בו-אנניה הוא בניין מדהים ביופיו עם הרבה פרטים משובחים ועיצוב אדריכלי מעורר פליאה. במקור הוא שימש כבית ספר אסלאמי. המאוזוליאום של מולאי איסמעיל הוא אחת האטרקציות המרכזיות של מקנס. בניין מפואר זהו מקום המנוחה האחרון של מולאי איסמעיל, סולטן חסר פחד שהקים את מקנס ונחשב לאחד המנהיגים החזקים שהיו במרוקו.

מקנס מרוקו

שערים מונומנטליים בחומת העיר העתיקה במקנס

לב העיר העתיקה של מקנס נמצא בין החומות המרשימות של העיר העתיקה (המדינה). אל העיר המבוצרת העתיקה ניתן להיכנס דרך שערים רבים, כמה מהם מרשימים מאוד. נאמר על באב מנצור שהוא אחד השערים היפים ביותר במרוקו, בשער קשתות ועמודים, גילופי עץ ועבודות אריחים מפוארת. באב אל חמיס הוא עוד שער מפואר ששווה לראות.

שער מקנס – כיכר אל-הדים

למרות שהכיכר המרכזית בעיר מקנס אינה תוססת וכאוטית כמו הכיכר המרכזית במרקש, לעתים קרובות נאמר כי כיכר הדים הוא הגרסה של מקנס לג'מע אל פנה המפורסם.

הכיכר המרכזית במקנס מוקפת בבניינים היסטוריים וסמטאות צרות המובילות לשווקים שוקקים. בשעות הערב תמצאו מבחר של דוכנים עם חטיפים ומיצים טריים, מוזיקה ומשחקים.

שער למקנס מרוקו

קניות בשווקים – הסוקים של מקנס

בעוד שהסוקים של מקנס אינם נרחבים ועמוסים, הם עדיין מקום לבקר כדי לרכוש מזכרות ולראות איך מתנהל כאן המסחר היום יומי. כמו ברוב המקומות במרוקו, התמקחות חיונית כדי לקבל מחיר טוב. בדרך כלל המחירים במקנס זולים יותר מאשר במרקש או בראבט.

אם אתם רוצים מזכרת מקומית חפשו בסוק את מוצרי דמשקינרי. זהו תהליך ייחודי של הטבעת כסף על משטח מתכת אחר ליצירת פריטים דקורטיביים.

מוזיאון דאר ג'מאי מקנס

דאר ג'מאי הוא אחד המוזיאונים המובילים במקנס, השוכן במקום שבעבר היה ארמון מפואר. במוזיאון מוצג אוסף גדול של חפצים היסטוריים ועותקים עתיקים של הטקסטים הקדושים לאיסלאם.

מוזיאון מקנס הקטן מכיל אוצרות מרתקים, כולל שטיחים, כלי חרס, מוצרי מתכת וטקסטיל.

שער למקנס מרוקו

מעוניינים בטיול מאורגן?

אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר בטלפון או בטופס ונחזור אליכם עם הצעות שוות במיוחד.

פוסטים נוספים שיעניינו אותך

אזורים במרוקו

השכרת רכב בסעודיה – כל מה שצריך לדעת

השכרת רכב בסעודיה היא דרך מצוינת שתעניק לכם את האפשרות לטייל ברחבי המדינה המרתקת בצורה הנוחה ביותר, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על מדינה

אסווירה

10 מלונות מומלצים באסווירה

בדקנו מגוון מקומות אירוח באסווירה: וילות עם בריכה, דירות, ריזורטים יוקרתיים ועוד, וריכזנו עבורכם 10 בתי מלון מומלצים באסווירה, שקיבלו בבוקינג ציונים גבוהים מלקוחות ששהו בהם.

מרכז מידע

ויזה למרוקו – מידע למטייל הישראלי

מרוקו הקסומה, בין היעדים האהובים ביותר על המטייל הישראלי, מעולם לא הייתה קרובה יותר: גם טיסות ישירות למרקש, וגם האפשרות החדשה להוצאת ויזה למרוקו באופן